Til hovedinnhold
Asker Fotball Herrer Asker Skiklubb ansnes

Presenterer SFOtball for estlendere, spanjoler og russere

19.01.10

Når Norges Fotballforbund trengte et godt eksempel på hvordan man driver barnefotball i Norge, ringte de til Asker.

Onsdag møtes representanter fra de norske, estiske, spanske og russiske fotballforbundene i Oslo for å høre Knut Christoffersen og Arne Knoph fortelle om SFOtball. Asker var først i landet med å etablere Fotball-SFO (feirer 5-årsjubileum i mars), og Knoph har tidligere reist rundt i hele Norge for å "misjonere" om hvordan dette kan organiseres. 

Det har ført til mange "kopier" av Asker-modellen - og i dag er det rundt 100 Fotball-SFOer i Norge. Nå er tiden kommet til å spre budskapet internasjonalt.

- Det er moro når store fotballnasjoner som Spania og Russland vil høre om hvordan vi driver barnefotball i Asker, sier påtroppende daglig leder i Asker Fotball Arne Knoph.

Han var tidligere sterkt engasjert i driften av SFO- og Fotballakademi, men det er Knut Christoffersen som hele tiden har vært "synonymet" med Askers største og mest vellykkede samfunnssatsing noensinne.

For SFOtball er en samfunnssatsing, noe duoen også vil understreke i sitt foredrag i Oslo onsdag. Asker Fotball har unike fasiliteter og stor kompetanse som man gjennom SFOtballen utnytter til å ta et ansvar mot ett av vår tids største samfunnsutfordringer, barns helse. Sunn, god og masse aktivitet kombinert med fokus på godt kosthold er svaret på det. I tillegg har SFOtball fokus på et godt og inkluderende miljø - og på skolefaget, gjennom solide leksefasiliteter og leksehjelp. At det i tillegg blir mange ivrige og gode fotballspillere av det hele, er sånn sett bare en gledelig bonus.

Asker har altså drevet Fotball-SFO i fem år - og har nå rundt 70 barn med. Men konseptet har hele tiden utviklet seg, og nå drives også FotballAkademi for de litt eldre barna, en naturlig videreføring av SFOtball med litt mer spissede treninger - uten at det på noe tidspunkt er snakk om uttak eller krav til ferdighetsnivå. Akademiårgangene har plass til ytterligere 60 barn. Og i år etablerer man også for den eldste akademiårgangen et eget lag som skal spille 11'er-fotball. Her blir det nytt informasjonsmøte rundt månedsskiftet.

- Selv om vi var først og på mange måter er størst, vil vi hele tiden jobbe for å forbedre dette både innholds- og tilbudsmessig, sier Arne Knoph.

Vil du vite mer, kan du ta kontakt med Knut Christoffersen på 46680112 eller knutc@hotmail.com. Følg også med på www.askerfotball.no fremover.



 

Kalender




Asker Fotballs Venner on Facebook




GENERALSPONSOR


HOVEDSAMARBEIDS-
PARTNERE











GULLKLUBBEN













 

SØLVKLUBBEN
























BRONSEKLUBBEN












Hovedsponsor
Barn og Ungdom


-->